تبلیغات
متخصص گوارش کرج - انسولین تراپی در بیماران دیابتی
 
متخصص گوارش کرج
لطفا نظر خصوصی ارسال نکنید چون امکان پاسخ گویی وجود ندارد، با تشکر
درباره وبلاگ


لطفا نظر خصوصی ارسال نکنید چون امکان پاسخ گویی وجود ندارد.با تشکر.

مدیر وبلاگ : دکتر سامان خوشنود

                 انسولین تراپی در بیماران دیابتی

ا

از آنجایی که در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، بدن انسولینی نمی سازد، این افراد باید انسولین مورد نیاز خود را به شکل تزریقات روزانه به بدن خود برسانند. در دیابت نوع 2 که در آن یا انسولین به مقدار کم ترشح می شود و یا در بدن نسبت به عملکرد آن مقاومت وجود دارد، در اکثر مواقع در طی چند سال پس از تشخیص دیابت نیاز به به انسولین در فرد مبتلا ظاهر می گردد و دیگر روشهای قبلی درمان (مثل قرص های دیابت) قادر به کنترل قند خون نیستند. در دیابت حاملگی نیز باید به منظور کنترل قند خون از انسولین استفاده کرد.

» انواع انسولین

انسولین از نظر منشاء آن به دو نوع کلی حیوانی (گاوی و خوکی) و انسانی تقسیم می شود و از لحاظ تأثیر آن در بدن شامل 3 دسته "کوتاه اثر"، "متوسط الاثر" و "بلند اثر" است.

»خصوصیات انسولین

تقسیم انسولین به 3 دسته فوق براساس خصوصیات زیر می باشد:

 • زمان شروع اثر: زمانی است که در آن انسولین پس از تزریق شروع به فعالیت می کند.
 • زمان اوج اثر: زمانی است که انسولین پس از تزریق به حداکثر فعالیت خود می رسد.
 • مدت زمان اثر: کل مدت زمان فعال بودن انسولین در بدن است. البته در بخشی از این زمان که "مدت زمان موثر" نامیده می شود، فعالیت انسولین بیشتر است.

غلظت هر نوع انسولین براساس مقدار واحد انسولین در هر میلی لیتر (سی سی) بیان می شود که در حال حاضر برای تمامی انواع انسولین 100 واحد در هر میلی متر است. در بعضی کشورها هنوز انسولین 40 واحدی هم وجود دارد

هم اکنون اشکال مختلفی از انسولین های مصنوعی در دنیا وجود دارد. سرعت اثر هر یک از این انسولین ها با یکدیگر متفاوت بوده و بیشتر افراد دیابتی برای کنترل بهتر قند خونشان مجبور به استفاده از بیش از یک نوع انسولین هستند.

انواع مختلف انسولین همانند دوننده های المپیک هستند؛ برخی مانند دونده های دوسرعت هستند و با سرعت مسابقه را آغاز کرده، در طول مسیر با بیشترین سرعت می دوند و زود به نقطه پایان می رسند. برخی هم مثل دونده هایی ماراتن هستند؛ به آرامی شروع می کنند و به مدت طولانی به صورت آرام و یکنواخت به حرکت خود ادامه می دهند. برخی دیگر نیز حالتی بین این دو نوع دارند یعنی نه خیلی سریع اثر می کنند و نه خیلی کند. هیچ یک از این انسولین ها بر یکدیگر برتری ندارند و همه آنها در کنترل بهتر دیابت مؤثر هستند.

» انسولین های سریع اثر (Rapid-acting)

Insulin_Careسریع الاثر ترین انسولین در این گروه یکی لیسپرو (هومولوگ) ساخت شرکت لیلی (Lilly) و دیگری آسپارت (نووولوگ) ساخت شرکت نووونوردیسک ( Novo Nordisk )هستند. اثر این نوع انسولین حدوداً 5 دقیقه بعد از تزریق شروع و 1 ساعت پس از تزریق به بیشترین میزان رسیده و معمولاً تا 5-4 ساعت در بدن باقی می ماند. این نوع انسولین برای تزریق قبل از وعده های غذا طراحی شده است. زمانی که غذا در بدن هضم شده و در حال ورود به جریان خون می با شد، انسولین سریع الاثر بیشترین نقش را در انتقال قند حاصل از هضم غذا به درون سلول ها، ایفا می کند.

» انسولین های کوتاه اثر (Short-acting)
انسولین کوتاه اثر یا رگولار ( Regular) نیز برای استفاده قبل از وعده های غذا طراحی شده است. با این تفاوت که این نوع انسولین دیرتر از انسولین سریع الاثر، شروع به اثر می کند. بنابر این باید 45-30 دقیقه قبل از غذا این نوع انسولین را تزریق نمایید. این نوع انسولین 3-2 ساعت بعد از غذا بیشترین اثر را دارد و حدوداً 6 ساعت در بدن باقی می ماند. انسولین سریع اثر و انسولین کوتاه اثر هر دو بی رنگ هستند.

» انسولین با اثر متوسط( Intermediate-acting)

این نوع انسولین که انسولین NPH را هم شامل می شود، نوعی انسولین است که به دلیل دارا بودن یک ماده خاص در ترکیب آن، جذب انسولین را در بدن کندتر می کند. به همین علت است که این نوع انسولین ظاهری کدر و شیری داشته و پیش از تزریق باید به آرامی آن را تکان داده و مخلوط کنید. این نوع انسولین نسبت به دو نوع انسولین قبلی دیرتر شروع به اثر کرده و مدت زمان بیشتری نیز در بدن باقی می ماند. این نوع انسولین 4-2 ساعت بعد از تزریق شروع به اثر کرد، 10-4 ساعت بعد از تزریق به اوج اثر خود می رسد و تا 16-10 ساعت بعد از تزریق هم در بدن باقی می ماند. اگر شما انسولین با اثر متوسط را صبح تزریق کنید، اثر آن تمام روز در بدن باقی می ماند. این نوع انسولین را می توان با انسولین رگولار مخلوط کنید.

» انسولین طولانی اثر (long-acting)

این نوع انسولین به گلارژین( لَنتوس) ویا دِتِمیر( لِوِمیر) معروف است. این نوع انسولین 4-2 بعد از تزریق شروع به اثر کرده و 24 ساعت در خون با غلظت یکنواخت باقی می ماند. انسولین گلارژین و دِتِمیر، هردو شفاف بوده و معمولاٌ قبل از خواب تزریق می شوند. برخلاف انسولین NPH ، این انسولین را نمی توان با انواع دیگر انسولین مخلوط کرد

Injection_Areasتفاوتی ندارد که از چه روشی برای تزریق انسولین استفاده می کنید، فقط باید مطمئن باشید که تزریق خود را در محلی انجام می دهید که میزان مناسبی از چربی در زیر پوست قرار دارد. تزریق انسولین به صورت زیر جلدی (زیر پوستی) و اغلب بدون هیچ گونه درد و یا سوزشی انجام می شود.قبل از هر چیز، حتماً از پزشک معالج خود بخواهید که روش صحیح تزریق را به شما آموزش دهد. سرعت جذب انسولین، به محل تزریق بستگی دارد. به طور مثال جذب انسولین تزریق شده برروی ران ها کند تر از ناحیه شکم صورت می گیرد.توصیه می شود از تزریق انسولین در یک ناحی? ثابت که موجب ایجاد توده های چربی در زیر پوست و مانع از جذب به موقع انسولین می گردد، خودداری کنید و محل تزریق را به صورت گردشی عوض نمایید.
زمان تزریق انسولین به نوع و مدت اثر آن در بدن بستگی دارد. به عنوان مثال، انسولین های سریع الاثر درست قبل از مصرف غذا تزریق می شود در حالی که برای انسولین های طولانی اثر، به علت دوام تقریباً 24 ساعته شان، یک بار تزریق در طول روز کافی است. به هر حال، زمان و مقدار تزریق انسولین شما بر اساس تشخیص پزشک معالجتان صورت می گیرد. درمان با انسولین یک دوره آموزشی است که خود شما باید آن را فرا بگیرید. طول این دوره بر حسب میزان قند خون شما و رژیم غذایی تان از چند هفته تا چند ماه متغیر است. به مرور زمان که قند خونتان تحت کنترل تان در می آید، قادر خواهید بود که با توجه به میزان قند خونی که دستگاه اندازه گیری تان نمایش می دهد، تا چند واحد دوز تزریقی خود را افزایش و و یا کاهش دهید.
ابرازهای تزریق انسولین در بیماران دیابتی :

» سرنگ

استفاده از سرنگ ارزان ترین و در دسترس ترین راه است و برای آن دسته از افرادی که ترکیبی از دو نوع انسولین را تزریق می کنند، مناسب است.

» قلم انسولین

قلم های انسولین از جمله وسایل تزریق انسولین هستند که این کار را برای افراد دیابتی که از تزریقات متعدد انسولین استفاده می کنند بسیار آسان نموده اند وجایگزین جدیدتری برایinsulin_pen سرنگ به شمار می آیند. هر قلم انسولین از نظر ظاهری شبیه ماژیکهای وایت برد می باشد و شامل یک سوزن قابل تعویض، شیشه مخصوص انسولین (که به جای 10 سی سی در آن 3 سی سی انسولین جا می گیرد) و خود قلم انسولین است. قلم های انسولین در دو نوع یکبار مصرف و قابل تعویض وجود دارند که در اولی بعد از اتمام انسولین باید قلم را دور انداخت ولی در دومی می توان شیش? دیگری از انسولین را جایگزین قبلی کرد. انسولین های موجود برای استفاده در قلم های انسولین هم از انواع ساده و هم مخلوط می باشند که در دومی شیش? انسولین حاوی هر دو نوع انسولین کوتاه و بلند اثر می باشد. تنظیم مقدار انسولین تزریقی در قلم ها به سادگی و از طریق یک پیچ در انتهای آن انجام می شود که نسبت به سرنگ های معمولی بسیار دقیق تر است.

» Jet Injector

Jet injector وسیل? دیگریست که برای تزریق انسولین به کار می رود. این دستگاه، دوز مورد نیاز را با فشار و بدون نیاز به سوزن، به زیر پوست اسپری می کند. این روش برای آن دسته از افرادی که به سوزن حساسیت دارند، مناسب می باشد. به هر حال، این دستگاه ها - به علت قیمت بالایی که دارند - اغلب در بازار مصرف در دسترس نمی باشند.
در میان روش های ذکر شده در بالا، عملکرد پمپ انسولین بیش از سایرین قادر به شبیه سازی عمل لوزالمعده بوده و برای برخی از دیابتی های نوع 1 مناسب است. این دستگاه الکترونیکی به یک لول? باریک و سوزنی در انتهای آن متصل است. انسولین داخل دستگاه از مسیر لوله و توسط سوزن باریکی که در زیر پوست شکم قرار دارد، به درون بدن تزریق می شود. آنچه که پمپ انسولین را بسیار شبیه به لوزالمعده می کند آن است که این دستگاه همواره مقدار مشخصی از انسولین را، به طور مداوم و آهسته ، به عنوان دوز پایه (بازال) در زیر پوست تزریق می کند. پیش از مصرف هر وعده غذایی، استفاده کنند? پمپ می تواند دستگاه را برای تزریق مقدار مشخصی انسولین سریع الاثر تنظیم کرده و از بالا رفتن قند خون بعد از غذای خود جلوگیری کند. میزان انسولین تزریقی پمپ در طول روز، بر حسب نیاز مصرف کننده، قابل تنظیم و تغییر می باشد.

» پمپ انسولین

پمپ های انسولین روشی برای تزریق انسولین هستند که نزدیکترین حالت ممکن به ترشح طبیعی انسولین از لوزالمعده است. هر پمپ از 3 قسمت تشکلیل شده است. خود دستگاه پمپ که تقریبا به اندازه کف دست است، یک مخزن قابل تعویض انسولین که در داخل دستگاه قرار دارد و مجموع? تزریق که شامل یک سوزن مخصوص و لوله لاستیکی رابطی است که سوزن را (که در زیر پوست قرار دارد) به مخزن انسولین متصل می کند. هر پمپ دارای برنامه ای است که به طور خودکار غلظت متناسبی از انسولین را در طول 24 ساعت به زیر پوست تزریق می کند. زمان و مقدار انسولین مورد نیاز برای وعده های غذایی نیز توسط فرد دیابتی تنظیم می شود. پمپ های چدید به راحتی می توانند بر اساس مقدار قند خون فعلی و مقدار کربوهیدرات غدا و حتی مدت زمانی که از تزریق قبلی گذشته است، مقدار انسولین مورد نیاز برای تزریق در وعده کنونی غذا را محاسبه کنند. همچنین این پمپ ها دارای زنگ خطر نیز می باشند و به عنوان مثال در صورت فراموش کردن تزریق انسولین و یا قطع جریان انسولین به فرد دیابتی هشدار می دهند. مهمترین مانع در استفاده از پمپ های انسولین قیمت بسیار زیاد آنهاست.

نگهداری انسولین:

نگهداری انسولین باید در جایی دور از سرما و گرمای شدید باشد و بهترین مکان برای نگهداری آن، یخچال است. اما اگر دسترسی به یخچال نبود، باید آن را در جایی خنک و دور از نور خورشید قرار داد. نگهداری صحیح انسولین اهمیت زیادی دارد و نگهداری آن بین 2 الی 8 درجه سانتیگراد مناسب است. جای خنک ، دارو را سالم نگه می دارد. ممکن است در اثر عدم نگهداری صحیح دارو در جای خنک و مناسب ، محتوی شیشه تغییر شکل دهد و یا گلوله شود و یا رسوباتی از خودش ایجاد کند که با تکان دادن شیشه دیده می شوند. چنین دارویی باید فورا دور ریخته شده و از شیشه حاوی انسولین سالم استفاده شود. در ضمن، به نکات زیر نیز توجه نمایید:

 • ویال انسولین (در صورتی که باز نشده است) را حتماً در دمای 8 - 2 سانتیگراد، داخل یخچال نگهداری کنید.
 • هر گز ویال انسولین را در فریزر قرار ندهید.
 • ویال های انسولین که باز شده است را می توان به مدت حد اکثر 28 روز در جای خشک و خنک نگهداری کرد.
 • ویال انسولین را مقابل نور خورشید و در معرض حرارت قرار ندهید.
 • حتماً تاریخ انقضاء درج شده روی ویال انسولین را قبل از مصرف کنترل کنید.
 • اگر انسولینتان به نظر سالم می رسد ولی قند خون شما را پایین نمی آورد، آن را دور انداخته و ویال تازه تری را جایگزین آن کنید.
 • چنانچه از انسولین NPH استفاده می کنید، پیش از تزریق ویال آن را در کف دستتان بغلتانید و به هیچ وجه آن را محکم تکان ندهید. تکان های شدید، ساختار انسولین را از بین برده، آن را لخته لخته کرده و از تأثیرات آن می کاهد.
 • اگر در ویال انسولینِ رگولار خود توده های کریستالی و یا کدورتی مشاهده کردید از مصرف آن خودداری کنید. انسولین رگولار تنها در شرایطی قابل استفاده است که کاملاً شفاف باشد.Insulin1
 • انسولین درمانی در سفرهای دور از خانه
 • احتمال دارد در مسافرت ، انسولین مورد نیاز در دسترس شما نباشد ، لذا قبل از اینکه شهر را ترک کنید حتماً مقدار کافی انسولین و سرنگ را برای یک هفته بیشتر از طول مدت مسافرت همراه خود داشته باشید تا با مشکلات روبرو نشوید.
  مقدار انسولین بیشتری در مسافرت همراه داشته باشید :
  شاید انسولینی که مصرف می کنید در کشور دیگری نباشد و دسترسی تان به آن میسر نگردد ، چون صلاح نیست در آنجا نوع انسولین مصرفی تان را عوض کنید ، به همین دلیل لازم است که مقدار انسولین بیشتری برای مصرف خود همراه داشته باشید تا در حفظ و کنترل بیماری دیابت خود موفق باشید.
  » رعایت نکاتی در فرودگاه

  به مسافر مبتلا به قند توصیه می شود که داروهایش را از کیف همراهش جدا نکند و همراه خود سرنگ و داروهایش را داشته باشد و آنرا در فرودگاه اعلام کند.
  زمانی که نیاز به دارو و انسولین پیدا می کنید :
  قبل از عزیمت به سفر لازم است که از پزشک معالجتان بخواهید تا یک نسخه از انسولین و داروی مورد نیازتان را بنویسد تا در صورت نیاز نسخه را به داروخانه ها ارائه دهید و داروی تان را دریافت نمائید و نیز بخواهید شرحی از بیماری و نوع درمانتان بنویسد تا چنانچه مشکلی در سفر پیش آمد سریعاً به کمک شما بیایند. خصوصاً این مساله برای فرودگاه ها لازم است.
  داروی نوشته شده در نسخه و نیز شرح حال بیماری تان را در کنار اوراق شناسائی تان قرار دهید. از پزشکتان نیز بخواهید که یک نسخه داروی ضد اسهال و استفراغ برایتان بنویسد.
  » احتیاطات لازم

  تمام داروها خصوصاً انسولین مصرفی تان را در یک کیف دستی قرار دهید و در حین مسافرت آنرا از خودتان دور نکنید. اگر با هواپیما یا با ماشین سفر می کنید بدانید که داخل قسمت بار هواپیما و یا صندوق عقب ماشین گرم است و این انسولین مورد مصرف شما را خراب می کند و ممکن است به سلامتی شما لطمه بزند. انسولینی که با خودتان به مسافرت می برید در یکجا در ساک یا کیف دستی تان قرار ندهید، بلکه قسمتی از آنرا در کیف دستی و قسمتهای دیگر را در جاهای مختلف از قبیل میان لباسها ، توی جیبها یا حوله های داخل چمدان یا ساک قرار دهید. چرا ؟ چون امکان دیر رسیدن بار یا گم شدن چمدان وجود دارد و در این وضعیت با کمبود انسولین مواجه نخواهید شد.

  باید به پزشک معالجتان بگویید که عازم سفر هستید تا چنانچه به کشور دیگری می روید ساعت تزریق انسولین را برایتان تنظیم نماید تا در آنجا با تغییر وقت و زمان ، دچار اشکال نشوید.
  احتمالاً مجبور خواهید شد ساعات صرف غذای خود را تغییر دهید و آزمایش قند خون داشته باشید تا برنامه غذایی جدیدتان را متناسب با آن تنظیم کنید. اطلاعات دقیقی را در خصوص چگونگی حفظ سلامتی تان در طول سفر بدست بیاورید. اگر با دوستان یا اعضای خانواده به این مسافرت میروید مطمئن باشید که آنها از نحوه رسیدگی به شما در زمان بروز مشکل اطلاع دارند ، اما اگر به تنهایی سفر می کنید ، قبل از پرواز به یکی از میهمانداران هواپیما از وضع بیماری و داروی تان بگویید تا چنانچه مشکلی پیش آمد سریعاً به کمکتان بشتابند.

  » چه مواردی را همراهتان ببریدSyringe

  • انسولین و سرنگ : مقدار انسولین و سرنگ برای مسافرت بیش از یک هفته (به اندازه کافی ) به همراه داشته باشید.
  • کلیه داروهایی که ممکن است در این سفر به آنها نیاز پیدا کنید به همراه داشته باشید.
  • داروی ضد اسهال و استفراغ
  • لوازم آزمایش خون و ادرار
  • نسخه مربوط به داروهائیکه قبلا درباره آنها صحبت شد.
  • گواهی دال بر بیماری تان و یا کارت مخصوص انجمن بیماران دیابتی را در کیف بغلی ، کنار اوراق شناسائی تان داشته باشید.
  • مقداری شیرینی ، شکلات ، آبنبات و مواد قندی همراهتان در کیف یا جیب تان داشته باشید.
  • نام و شماره تلفن و آدرس و فاکس دکتر معالجتان را با خودتان داشته باشید.

  بهتر است که انسولین و دیگر داروهایتان در جعبه های کارخانه شان بمانند و آنها را از جعبه ها دور نکنید چون در آنها بهتر و مطمئن تر حفظ می شوند.
  » نحوه حمل انسولین

  •  انسولین را به هیچ وجه در جای گرم و یا خیلی سرد قرار ندهید. انسولین را هرگز منجمد نکنید یا داخل فریزر قرار ندهید
  • انسولین را در صورت امکان در یخچال نگهداری کنید. انسولین را بین لباسهای ساک دستی تان بگذارید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 16 بهمن 1396 03:55 ب.ظ
تقریبا غیرممکن است که افراد متخصص را برای این موضوع پیدا کنید، اما به نظر می رسد که می دانید چه
شما در مورد صحبت کردن با تشکر
جمعه 17 آذر 1396 09:52 ب.ظ
Thank you, I have just been searching for info approximately this topic for a while and yours is the greatest I've came upon so far.

But, what concerning the conclusion? Are you positive about the source?
یکشنبه 21 آبان 1396 03:43 ق.ظ
I like the helpful info you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here frequently.
I'm quite sure I'll learn a lot of new stuff
right here! Good luck for the next!
پنجشنبه 4 آبان 1396 11:30 ق.ظ
excellent points altogether, you simply won a new reader.
What would you recommend about your publish that you just made a few days in the past?

Any sure?
یکشنبه 30 مهر 1396 10:12 ب.ظ
این مطلب تون هم خوب بود
یکشنبه 30 مهر 1396 03:28 ق.ظ
ممنون عالی بود
جمعه 14 مهر 1396 04:44 ب.ظ
ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر
اطلاعات کامل تری دارید در سایت قرار
دهید
شنبه 8 مهر 1396 10:15 ق.ظ
بسیار وبلاگ خوبی دارید، لذت بردم، براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم
و امیدوارم همیشه سلامت و شاداب باشید.
چهارشنبه 15 شهریور 1396 01:55 ب.ظ
خیلی خوب بود ممنون
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:50 ب.ظ
Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home a
bit, but instead of that, this is wonderful blog.
A fantastic read. I'll definitely be back.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:03 ب.ظ
I every time emailed this weblog post page to all my associates, because if like to read
it after that my links will too.
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:58 ب.ظ
I was wondering if you ever considered changing the structure of your website?

Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
Maybe you could space it out better?
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:36 ب.ظ
Magnificent items from you, man. I have understand your stuff prior to and you are
just too wonderful. I really like what you have bought here, certainly like what you're saying and the way in which you are saying it.

You're making it enjoyable and you still take care of to stay it smart.
I can't wait to learn much more from you. This is really a
tremendous site.
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:18 ب.ظ
Everyone loves what you guys tend to be up too.
This kind of clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I've incorporated you guys to our blogroll.
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:45 ق.ظ
I got this site from my friend who shared with me on the topic of this web
page and at the moment this time I am browsing this website and reading very
informative articles at this place.
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:32 ق.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material
stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over
that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly
again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.
شنبه 14 مرداد 1396 10:16 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a author for your weblog.
You have some really great posts and I feel I
would be a good asset. If you ever want to take some of
the load off, I'd absolutely love to write some articles for your
blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
Regards!
شنبه 14 مرداد 1396 06:45 ق.ظ
Pretty! This was an extremely wonderful article. Thanks for supplying these details.
شنبه 14 مرداد 1396 06:37 ق.ظ
Someone essentially assist to make severely articles I would state.
That is the first time I frequented your website page and to this point?

I surprised with the analysis you made to make this actual publish amazing.

Great job!
شنبه 14 مرداد 1396 06:31 ق.ظ
Link exchange is nothing else except it is only placing the other
person's web site link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.
شنبه 14 مرداد 1396 03:43 ق.ظ
I am really enjoying the theme/design of your weblog.
Do you ever run into any browser compatibility issues?
A number of my blog visitors have complained
about my website not operating correctly in Explorer but looks
great in Safari. Do you have any advice to help fix this problem?
شنبه 14 مرداد 1396 01:53 ق.ظ
Greetings from Los angeles! I'm bored to death at work so I decided
to browse your website on my iphone during lunch break.

I really like the information you present here and can't wait to take a look
when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my mobile
.. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great site!
شنبه 14 مرداد 1396 01:02 ق.ظ
Good post! We will be linking to this particularly great post on our site.
Keep up the great writing.
جمعه 13 مرداد 1396 09:43 ب.ظ
Hey! Quick question that's completely off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly?

My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
I'm trying to find a theme or plugin that might
be able to resolve this issue. If you have any recommendations,
please share. Many thanks!
جمعه 13 مرداد 1396 08:17 ب.ظ
Hi fantastic blog! Does running a blog such as this require a
large amount of work? I've no expertise in computer programming but I had been hoping to
start my own blog in the near future. Anyway, should you have any
suggestions or tips for new blog owners please share.
I understand this is off subject however I simply needed to ask.

Thanks a lot!
جمعه 13 مرداد 1396 03:15 ب.ظ
I've read some excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
I wonder how much effort you put to make such a excellent informative website.
جمعه 13 مرداد 1396 12:58 ب.ظ
This is my first time pay a quick visit at here and i am really pleassant to read all
at single place.
دوشنبه 5 تیر 1396 07:11 ق.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین ابتدا آیا نه کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای while.
من با این حال کردم مشکل خود را با جهش در
مفروضات و یک ممکن است را سادگی به کمک پر کسانی
که شکاف. در این رویداد شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک بود تحت تاثیر قرار داد.
یکشنبه 4 تیر 1396 09:19 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آیا واقعا کار کاملا با من پس از برخی از
زمان. جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن اما تنها
برای while. من هنوز کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک ممکن است را سادگی به پر کسانی که شکاف.

اگر شما که می توانید انجام من خواهد قطعا بود مجذوب.
یکشنبه 4 تیر 1396 09:11 ب.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که
صدایی مناسب ابتدا آیا واقعا نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما قادر به من مؤمن اما فقط برای while.

من هنوز مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما ممکن است را خوب
به کمک پر همه کسانی معافیت.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک تا پایان در گم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
Online User [blogtitle]