تبلیغات
متخصص گوارش کرج - سیروز کبدی
 
متخصص گوارش کرج
لطفا نظر خصوصی ارسال نکنید چون امکان پاسخ گویی وجود ندارد، با تشکر
درباره وبلاگ


لطفا نظر خصوصی ارسال نکنید چون امکان پاسخ گویی وجود ندارد.با تشکر.

مدیر وبلاگ : دکتر سامان خوشنود
سه شنبه 13 تیر 1391 :: نویسنده : دکتر سامان خوشنود

کبد، بزرگترین عضو بدن بوده، برای آنکه بدن درست کار کند، عملکرد صحیح آن ضروری است. کبد سموم را از خون خارج کرده یا خنثی می کند و عوامل دفاعی را برای کنترل عفونتها تولید می نماید و میکروبها و باکتریها را از خون خارج می کند. کبد پروتئینهایی را که انعقاد خون را تنظیم می کنند تولید نموده و صفرا می سازد که به جذب چربی ها و ویتامینهای محلول در چربی کمک می کند. شما بدون یک کبد کارآمد
نمی توانید زندگی کنید.

در سیروز کبدی، بافتهای جوشگاه جایگزین بافت سالم و طبیعی می شود و جریان خون را در درون کبد مختل می کند و از کارکرد طبیعی آن جلوگیری می نماید. سیروز هزینه های زیادی را به بیمار و جامعه تحمیل می کند.

علتها

سیروز علل زیادی دارد. مانند الکلیسم مزمن و هپاتیت C و هپاتیت ب

هپاتیت ب-

ویروس هپاتیت ب احتمالاً شایعترین علت بروز سیروز در دنیاست. هپاتیت ب باعث التهاب و آسیب به کبد  می شود که طی چند دهه می تواند باعث سیروز کبدی شود. 

هپاتیت C

ویروس هپاتیت C باعث ایجاد التهاب و آسیب کم شدت به کبد می شود و طی سالیان طولانی باعث بروز سیروز می شود.

هپاتیت خود ایمنی

این بیماری به نظر می رسد که به وسیله حمله دستگاه دفاعی بدن به کبد و ایجاد التهاب، آسیب و در نهایت ایجاد بافت جوشگاهی و سیروز به وجود می آید.

کبد چرب غیر الکلی- در این بیماری چربیها در کبد تجمع یافته و در نهایت باعث ایجاد بافت جوشگاه می شوند. این نوع التهاب کبدی در همراهی با دیابت، سوءتغذیه پروتئین، چاقی، بیماری عروق قلبی، و درمان دارویی با داروهای کورتونی دیده می شود.  

نشانه ها

بسیاری افراد دچار سیروز در مراحل اولیه بیماری نشانه ای ندارند اما به هر حال زمانی که بافت جوشگاهی جایگزین سلولهای سالم می شود، عملکرد کبدی افت کرده و فرد علائم زیر را تجربه می کند:

- فرسودگی

- خستگی

- بی اشتهایی

- تهوع

- ضعف

- کاهش وزن

- درد شکمی

- رگهای خونی عنکبوتی شکل بر روی شکم

با پیشرفت بیماری، شکایات بروز می یابد. در برخی افراد این موارد می تواند اولین نشانه های بیماری باشد.

عوارض سیروز

فقدان عملکرد کبدی از هر راهی بر بدن تأثیر می کند. موارد زیرمشکلات یا عوارض شایعی است که به وسیله سیروز ایجاد می شود.

ورم  زمانی که کبد توانایی اش را برای ساخت پروتئین آلبومین از دست می دهد، آب در پاها(ورم) و شکم تجمع می یابد.

کبودی و خونریزی. زمانی که کبد ساخت پروتئین های مورد نیاز برای لخته شدن خون را کند یا متوقف می کند، فرد دچار کبودی یا خونریزی آسان می شود. کف دستها ممکن است قرمزشده و با اریتم پالمار لک دار شوند.

یرقان. یرقان زرد شدن پوست و چشمهاست و زمانی که کبد بیمار، بیلی روبین کافی جذب نمی کند رخ می دهد.

خارش. محصولات صفراوی در پوست رسوب کرده و می توانند خارش شدید ایجاد نمایند.

سنگ صفراوی. اگر سیروز از رسیدن صفرا به کیسه صفرا جلوگیری نماید، امکان دارد که سنگ صفراوی تشکیل شود.

سم در خون یا مغز. یک کبد آسیب دیده نمی تواند سموم را از خون بردارد و این مسئله باعث تجمع سموم در خون و نهایتاً مغز می شود. بنابراین، سموم می توانند عملکرد ذهنی را کند کنند و باعث تغییرات شخصیتی، کوما و حتی مرگ شوند. علائم تجمع سم در مغز شامل بی توجهی به ظاهر شخصی، عدم پاسخدهی، فراموشکاری، مشکلات تمرکز گرفتن یا تغییرات عادات خواب می باشند.

حساسیت به دارو.  سیروز باعث کاهش توانایی کبد برای غربال کردن داروها از خون می شود. از آنجا که کبد داروها را با سرعت همیشگی از خون خارج نمی کند آنها به مدت طولانی تری فعالیت می کنند و در بدن تجمع می یابند. این مسئله باعث می شود که فرد به داروها و عوارض جانبی آنها حساستر شود.

افزایش فشار خون باب. به طور طبیعی، خون روده و طحال از طریق ورید باب به کبد حمل می شود. سیروز سرعت طبیعی جریان خون ورید باب را کم می کند که باعث افزایش فشار داخل آن می گردد، به این وضعیت افزایش فشار خون باب گفته می شود.

واریس ها. زمانی که سرعت جریان خون ورید باب کاهش می یابد، خون روده و طحال به رگهای معده و مری پس زده می شود. این رگها ممکن است بزرگ شوند چرا که قرار نبوده این میزان زیاد خون را حمل کنند. رگهای خونی بزرگ شده که واریس نامیده می شوند دیواره نازکی دارند و با تحمل این فشار، ممکن است بترکند. اگر این رگها بترکند نتیجه آن یک خونریزی شدید در قسمت فوقانی معده و مری است که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد.

سرطان کبد. کارسینوم هپاتوسلولار، نوعی از سرطان کبد است که به طور شایعی به دلیل سیروز اتفاق می افتد، این سرطان در خود بافت کبدی ایجاد می شود و میزان مرگ و میر آن بسیار بالاست.

درمان

درمان شامل معالجاتی برای عوارض نیز هست. مثلاً پزشک ممکن است برای ( آسیت)  و ورم رژیم غذایی کم نمک یا استفاده از مدرها ( ادرار آورها) را که داروهای خارج کننده مایعات از بدن هستند توصیه کند. برای عفونتها آنتی بیوتیک تجویز می شود و داروهای مختلفی می توانند به بهبود خارش کمک کنند. پروتئین باعث ایجاد سموم در دستگاه گوارش می شود و بنابراین خوردن کمتر پروتئین ها به کاهش ساخت سموم ها در خون و مغز کمک می کند. پزشک ممکن است مسهل ها را برای جذب سموم و خارج ساختن آنها از روده تجویز نماید.

برای کاهش  فشار خون ورید پزشک ممکن است داروهای ضدفشار خون توصیه نماید. اگر واریسها خونریزی نمایند پزشک ممکن است ماده لخته کننده ای در آنها تزریق کند

زمانی که عوارض قابل کنترل نباشند یا زمانی که کبد آنقدر آسیب می بیند که جوشگاهها به طور کامل عملکرد کبد را مختل می کنند، پیوند کبد ضروری است. در این پیوند، کبد بیمار برداشته شده و با یک کبد سالم از یک دهنده عضو جایگزین می گردد. حدود ۸۰ تا ۹۰ در صد بیماران با پیوند کبد زنده می مانند. در سالهای اخیر میزان زنده ماندن افزایش یافته چرا که داروهایی مانند سیکلوسپورین و تاکرولیموس که دستگاه ایمنی را مهار می نمایند و آن را از حمله و آسیب به کبد جدید نگاهداری می کند، در دسترس قرار دارند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 16 مهر 1393 04:54 ب.ظ
آقای دکتر ایا تمام بیماران سیروزی درنهایت سرطان کبد می گیرند؟
دکتر سامان خوشنودبا سلام سیروز استعداد هپاتوسل کارسینوما را بالا میبرد و در سیروز های متعاقب هپاتیت B و c این مورد دیده شده است در موارد دیگر سیروز ایجاد کانسر صد در صد نمیباشد
جمعه 13 دی 1392 10:18 ق.ظ
جناب آقای دکترخشنود باسلام بیمارسیروزکبدی درصورت سرماخوردگی شدید ازچه داروهای میتواند استفاده نماید.درحال حاضرداروهای بیماریم نولاکتون/پروپرانول/پنتوپرازول می باشد. باتشکر
دکتر سامان خوشنودسلام اگر میزان مصرف استامینوفن زیاد نباشد اسیب بیشتری به کبد وارد نمی شود.داروی سرماخوردگی با دوز کم اشکالی ندارد.
یکشنبه 19 آبان 1392 11:38 ب.ظ
آقای دکتر سلام، ایا افزایش الکالین فسفاتاز در طول 6 ماه از 233 به 253 می تونه نشانه ای از اغاز سیروز صفراوی اولیه باشه؟ ضمن اینکه در سونو گرافی هیچ گرفتگی در مجاری صفراوی و یا سنگ صفرا مشاهده نشده ولی ضخامت کیسه صفرا 8 میلی متر گشته؟ ایا این شروع سیروز صفرای اولیه است؟ در ماه اول الکالین فسفاتاز 233 (میزان بیلی روبین منفی بوده است) الان هم فرد زردی از ظاهر ندارد.
دکتر سامان خوشنودبا سلام خارش از علائم سیروز صفراوی اولیه می باشد خیر نیست.
یکشنبه 19 آبان 1392 10:29 ب.ظ
آقای دکتر سلام، یک مطلبی نگرانم کرده خواستم از شما بپرسم: پدرم سیروز داره و در ازمایشات مشخص شده کم کاری تیروئید هم دارند. مقاله ای نوشته بود که کم کاری تیروئید القا شده برای بیماران سیروز مفید بوده...یا من اشتباه می کنم؟ یعنی اگر قرص لووتیروکسین رو شروع به مصرف کند سیروز پیشرفت بیشتری می کند؟Tsh: 17.53
دکتر سامان خوشنودبا سلام کم کاری تیروئید متابولیسم بدن را کاهش میده ولی فانکشن نرمال تیروئید باعث پیشرفت سیروز نمی شه.
یکشنبه 14 مهر 1392 12:34 ق.ظ
سلام آفای دکتر یه سوال ازتون دارم خیلی تو استرسم فقط شما می تونین آرومم کنین جطوری می تونم باهاتون حرف بزنم .آزمایش مامانمه خیلی نگرانم لطفا
دکتر سامان خوشنودسلام لطفا ازمایشات را اسکن کنید
سه شنبه 19 شهریور 1392 02:29 ق.ظ
آقای دکتر سلام.بیمار سیروز می تواند برای درمان کم کاری تیروئید دارو مصرف کند آیا برای آن فرد مضر هست؟
دکتر سامان خوشنودبا سلام لوتیروکسین در بیماران سیروزی منع مصرف ندارد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User [blogtitle]